Czy wiecie Państwo, że zwiedzając Poznań można poczuć się jak w Berlinie, Paryżu czy Rzymie? W gorące poniedziałkowe popołudnie 28 maja 2018 roku przekonała się o tym blisko 20-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Poznańskiej, która przez dwie godziny przemierzyła pół Europy nie ruszając się z Poznania. Inspiracją był spacer pod intrygująco brzmiącym tytułem: „Na prawo Paryż, na lewo Berlin, czyli jak zwiedzić pół Europy nie ruszając się z Poznania” zorganizowany na naszą prośbę przez pana Piotra Ciesielskiego z grupy przewodników PoPoznaniu.pl.
W Poznaniu znajduje się wiele obiektów architektonicznych inspirowanych lub będących po prostu kopiami, miniaturami znanych europejskich budowli. Tą najbardziej znaną jest niewątpliwie Fontanna Lwów, czyli fontanna znajdująca się na Dziedzińcu Różanym Zamku Cesarskiego. Zarówno Dziedziniec, jak i Fontanna wzorowane są na XIII-wiecznym Dziedzińcu Lwów w pałacu Alhambra w hiszpańskiej Grenadzie. Całość założenia powstała wraz z Zamkiem na początku XX wieku. Fontanna składa się z dwóch czasz – woda spływa z górnej (mniejszej) do dolnej, wspartej na figurach 8 lwów (w Alhambrze jest ich 12). Całość jest przykładem zaszczepienia stylu neomauretańskiego na grunt Europy Środkowej.
Podczas naszej wycieczki przemierzyliśmy nasz kontynent od Hiszpanii po Norwegię, odnajdując w Poznaniu ponad 30 takich obiektów architektonicznych! Na kolejny spacer zapraszamy już we wrześniu tego roku, a będzie on poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu, co wpisuje się w obchody 100-lecia wyższego szkolnictwa technicznego w Poznaniu. A warto pamiętać, że powstanie uczelni technicznej w naszym mieście było jednym z postulatów Powstańców Wielkopolskich.
Agnieszka Grzelczak
Jak zwiedzić pół Europy nie ruszając się z Poznania
Opublikowano 1 września 2018 | Bez kategorii