Tramwajem przez historię Powstania Wielkopolskiego

W naszych spotkaniach z historią po ponad roku wróciliśmy do tematu Powstania Wielkopolskiego. Tym razem uczestniczyliśmy w lekcji terenowej specjalnie dla nas zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu. Zajęcia te odbywają się w ramach kolejnej edycji projektu realizowanego przez IPN pod tytułem „Tramwajem przez historię najnowszą”, który poświęcony jest bohaterom Powstania Wielkopolskiego.
W przejmująco zimne środowe popołudnie 26 września 2018 roku grupa członków Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Poznańskiej spotkała się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, gdzie zapoznaliśmy się z samym pomnikiem, historią jego budowy, a także upamiętniliśmy bohaterów poprzez symboliczne zapalenia znicza. Następnie mieliśmy okazję przejechać zabytkowym tramwajem MPK w pobliżu miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim, stanąć na płycie dawnego Placu Wilhelmowskiego, gdzie Powstańcy składali przysięgę na wierność Ojczyźnie, stanąć przy Hotelu Bazar pod oknem, z którego 27 grudnia 1918 roku przemawiał Ignacy Jan Paderewski i poznać najciekawsze fakty historyczne związane ze zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim.
Spacer zakończył się przy Muzeum Powstania Wielkopolskiego – Oddziale Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Odwachu na Starym Rynku, którego niestety nie udało nam się zwiedzić ze względu na późną godzinę. A później rozgrzewaliśmy się gorącą herbatą w kawiarni przy Starym Rynku.
Spacer poprowadziła dla nas pani Maja Rausch – poznanianka o bamberskich korzeniach, która od siedmiu lat z pasją wykonuje zawód przewodnika miejskiego po Poznaniu. Jest laureatką Konkursu Literackiego „Poznań – miasto to powieść” (w 2016 roku) za powieść sensacyjną „Szachownica, czyli sztuka rozPoznania” o zuchwałej kradzieży obrazu z Muzeum Narodowego.
Agnieszka Grzelczak